[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 24، شماره 3 - ( بهار 1398 ) ::
جلد 24 شماره 3 صفحات 195-198 برگشت به فهرست نسخه ها
رتینوپاتی خورشیدی به دنبال سومصرف متامفتامین
دکتر مسعود سهیلیان، دکتر محمدحسن بابایی زارچ، دکتر یاشار عمی‌زاده، دکتر آرش دانش طلب، دکتر سیدمحمدمهدی مشتاقیون
چکیده:   (180 مشاهده)
هدف: معرفی یک مورد رتینوپاتی خورشیدی به دنبال سومصرف متامفیتامین.
معرفی بیمار: آقایی 37 ساله با شکایت از بین رفتن ناگهانی و بدون درد بینایی هر دو چشم و سابقه سه ساله اعتیاد به متامفتامین به درمانگاه مراجعه نمود. وی در روز مراجعه پس از مصرف متامفتامین، حداقل به مدت 4 ساعت به خورشید خیره نگاه کرده بود. در معاینه، حدت بینایی در هر دو چشم 400/15 اسنلن چارت بود. در فوندوسکوپی، یک پلاک قرمز دوطرفه (0.5 DA) در مرکز ماکولا و یک لکه با مرکز سفید در پلاک ذکرشده شناسایی شد. رفلکس فووه‌آ دوطرف مختل بود. سر عصب بینایی (ONH) و شبکیه محیطی ناواضح بودند. SD-OCT، یک نقص منطقه‌ای در بخش خارجی گیرنده‌های نوری، در ناحیه زیر لکه زرد با حفظ نسبی لایه‌های داخلی شبکیه را نشان داد. در حالی که RPE نامنظم و غیرعادی بود، قطع (EZ) و (IZ) در ناحیه آسیب دیده یافت شد. آنژیوگرافی فلورسنت (FA) یک اختلال پنجره‌ای (window defect) نشان داد.
نتیجه‌گیری: تغییر وضعیت مغزی به دنبال مصرف متامفتامین، مصرف‌کنندگان آن را در برابر عوارض فیزیکی و ذهنی آسیب‌پذیر می‌کند. در این مورد، مصرف‌کننده متامفتامین یک رفتار تکانشی و تکرارشونده از خیره شدن به خورشید را نشان داد و مقدار زیادی انرژی نورانی را در بازه زمانی کوتاهی دریافت کرد. این عمل، آسیب عمقی یووه‌آ را هر دو چشم را به اوج می‌رساند و منجر به رتینوپاتی خورشیدی دوطرفه می‌گردد.
 
واژه‌های کلیدی: اپیوم- رتینوپاتی خورشیدی- کانابیس- متامفیتامین
متن کامل [PDF 332 kb]   (48 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: چشم پزشکی
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Solar Retinopathy Following Methamphetamine Abuse. 3. 2019; 24 (3) :195-198
URL: http://binajournal.org/article-1-1003-fa.html

سهیلیان دکتر مسعود، بابایی زارچ دکتر محمدحسن، عمی‌زاده دکتر یاشار، دانش طلب دکتر آرش، مشتاقیون دکتر سیدمحمدمهدی. رتینوپاتی خورشیدی به دنبال سومصرف متامفتامین . مجله چشم پزشکی بینا. 1398; 24 (3) :195-198

URL: http://binajournal.org/article-1-1003-fa.html



دوره 24، شماره 3 - ( بهار 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله چشم‌پزشکی بینا Bina Journal of Ophthalmology
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3991