[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 21، شماره 1 - ( 7-1394 ) ::
جلد 21 شماره 1 صفحات 70-74 برگشت به فهرست نسخه ها
ادم ماکولا به دنبال استفاده از داروی فینگولیمود در Multiple Sclerosis
دکتر همایون نیک‌خواه ، دکتر حمید احمدیه، دکتر جوار رضایی، دکتر ندا عین اللهی، دکتر محمدعلی صحرائیان
استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
چکیده:   (1347 مشاهده)

هدف: گزارش یک مورد کاهش دید ناشی از ادم ماکولا به دنبال استفاده از داروی فینگولیمود در بیمار مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس.

گزارش مورد: خانم 34 ساله مورد شناخته شده Multiple Sclerosis (MS) از 13 سال پیش، به دنبال کاهش دید چشم چپ از یک هفته قبل به درمانگاه شبکیه مراجعه نمود. وی به علت ابتلا به MS، از چهار ماه پیش تحت درمان با فینگولیمود با میزان روزانه 5/0 میلی‌گرم بود. قبل از شروع مصرف دارو در مرکز دیگری، معاینات چشم‌پزشکی برای وی انجام گردید که نتایج معاینات طبیعی بود. بهترین حدت بینایی اصلاح شده در آن زمان 25/20 در هر یک از چشم‌ها بود. وی سابقه‌ای از ابتلا به دیابت یا یووییت نداشت اما یک بار ابتلا به نوریت اپتیک رتروبولبار در هر یک از چشم‌ها را ذکر کرد. حدت بینایی اصلاح شده بیمار در بدو مراجعه، 25/20 در چشم راست و 70/20 در چشم چپ بود. مردمک مارکوس‌گان منفی بود. در معاینه اتاق و ویتره قدامی، سلول التهابی مشاهده نگردید. در معاینه فوندوسکوپی چشم چپ ادم ماکولا مشهود و سایر معاینات طبیعی بود. یافته‌های Spectral Domain Optical Coherence Tomography (SD-OCT)، بیانگر ادم ماکولا و ضخامت مرکزی آن، 605 میکرون بود. پس از مشاوره با متخصص مغز و اعصاب، فینگولیمود قطع و قطره سینارولاک سه بار در روز برای وی تجویز شد. شش هفته بعد، بینایی اصلاح شده چشم چپ 30/20 بود. در SD-OCT کاهش واضح ادم ماکولا مشهود بود و ضخامت مرکزی ماکولا 277 میکرون گزارش گردید.

نتیجه‌گیری: ادم ماکولا ناشی از فینگولیمود عارضه خوش‌خیم در درمان مولتیپل اسکلروزیس می‌باشد که به دنبال قطع دارو و استفاده از قطره موضعی سینارولاک بهبود می‌یابد.

· مجله چشم‌پزشکی بینا 1394؛ دوره 21، شماره 1: 74-70.

متن کامل [PDF 236 kb]   (222 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: چشم پزشکی
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >



XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nikkhah H, Ahmadieh H, Rezaei J, Einollahi N, Sahraian M. Macular Edema Caused by Fingolimod in Multiple Sclerosis: A Case Report. 3. 2015; 21 (1) :70-74
URL: http://binajournal.org/article-1-42-fa.html
نیک‌خواه همایون، احمدیه حمید، رضایی جوار، عین اللهی ندا، صحرائیان محمدعلی. ادم ماکولا به دنبال استفاده از داروی فینگولیمود در Multiple Sclerosis. مجله چشم پزشکی بینا. 1394; 21 (1) :70-74

URL: http://binajournal.org/article-1-42-fa.html

دوره 21، شماره 1 - ( 7-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله چشم‌پزشکی بینا Bina Journal of Ophthalmology
Persian site map - English site map - Created in 0.048 seconds with 800 queries by yektaweb 3503