:: دوره 25، شماره 3 - ( بهار 1400 ) ::
جلد 25 شماره 3 صفحات 337-331 برگشت به فهرست نسخه ها
معرفی یک بیمار مبتلا به سندرم ولفرام با رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو پیشرفته: گزارش موردی و مروری بر مطالعات
دکتر لیلا رضایی*
چکیده:   (813 مشاهده)
هدف: سندرم ولفرام یا DIDMOAD یک بیماری نادر عصبی و اتوزومال مغلوب است که با علائم بالینی دیابت بی‏مزه، دیابت شیرین (ملیتوس)، ناشنوایی و آتروفی عصب بینایی شناخته می‏شود. با توجه به شیوع کم و نادر بودن این بیماری و اهمیت آن از نظر شناخت بیمار، مطالعه حاضر با هدف معرفی یک بیمار مبتلا به سندرم ولفرام که با تشخیص دکولمان کششی شبکیه، کاندید ویترکتومی بوده است، انجام گردید.
معرفی بیمار: یک دختر19ساله مبتلا به سندرم ولفرام با علائم دیابت ملیتوس، آتروفی عصب بینایی و شنوایی، رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو پیش‌رفته و دکولمان کششی شبکیه به بیمارستان آموزشی درمانی امام خمینی(ره) جهت ویترکتومی ارجاع داده شد.
نتیجه‏گیری: از آنجایی‏که آتروفی عصب بینایی در بیمار گزارش شده نسبت به سایر علائم زودتر ظاهر شده است، ارجاع بیماران جوان دیابتی به چشم‌پزشک جهت انجام معاینات مربوطه تشخیص زودرس پیشنهاد می‏گردد. انتظار می‏رود که در فرزندان والدین دارای نسبت فامیلی همراه با سابقه‏ی ابتلا به دیابت نوع یک با احتمال بیشتری شاهد بروز سندرم ولفرام باشیم. بنابراین لازم است که در مشاوره‏های قبل از ازدواج و در برنامه‏های تنظیم خانواده به این مهم پرداخته شود و مسئولین مربوطه در خصوص غربالگری بیماران مستعد ابتلا به این سندرم، تمهیدات لازم را به عمل آورند.
واژه‌های کلیدی: دکولمان کششی شبکیه- دیابت شیرین- رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو پیشرفته- سندرم ولفرام- ویترکتومی
متن کامل [PDF 386 kb]   (319 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: چشم پزشکی
انتشار الکترونیک: 1400/3/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 25، شماره 3 - ( بهار 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها