:: دوره 22، شماره 3 - ( 1-1396 ) ::
جلد 22 شماره 3 صفحات 217-206 برگشت به فهرست نسخه ها
تکنیک جدیدی در جراحی همانژیوم کاورنوس حدقه و اطراف آن: تجربه‌ای 15 سال همراه با گزارش جمعیت‌شناسی بیماران مبتلا 
دکتر عباس باقری ، دکتر حسین سالور، دکتر رضا جعفری، دکتر مریم آل طه، دکتر سپهر باغی
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی- تهران- ایران
چکیده:   (1128 مشاهده)
هدف: ارایه یک تکنیک جدید در جراحی همانژیوم کاورنوس حدقه و ارزیابی جمعیت‌شناسی بیماران مبتلا به این بیماری.  
روش پژوهش: در این مطالعه گذشته‌نگر، کلیه بیماران مبتلا به همانژیوم کاورنوی حدقه و اطراف آن که از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۵ در یک مرکز ریفرال جراحی شده بودند، برای ورود به مطالعه انتخاب شدند. اطلاعات جمعیت‌شناسی، شرح‌حال، علایم بالینی و تصویربرداری بیماران قبل و پس از جراحی با حداقل یک سال پی‌گیری از پرونده بیماران بازیابی و نتایج و عوارض جراحی ثبت گردید. هم‌چنین، در این مطالعه روش جدیدی برای دستیابی به تومور و خروج آن به کار برده شد که عبارت است از روش دکولاسیون تومور با انگشت بدون استفاده از وسیله‌ای برای گرفتن و نگاه داشتن تومور حین دکولاسیون.
یافته‌ها: در این مطالعه، ۷۶ بیمار برای ورود انتخاب شدند که ۶۰ نفر (۷۹ درصد) مبتلا به همانژیوم کاورنوس اربیتال و ۱۶ نفر (۲۱ درصد) مبتلا به همانژیوم کاورنوس پری‌اربیتال بودند. میانگین سنی مبتلایان به تومور اربیت، ۱۲/۱±۴۰ سال (محدوده سنی ۶۶-۹ سال) بود. ۳۶ بیمار (۶۰ درصد) زن و ۲۴ بیمار (۴۰ درصد) مرد بودند. درگیری در۳۰ بیمار (۵۰ درصد) چشم راست، ۲۹ بیمار (۴۸/۳ درصد) چشم چپ و یک بیمار (۱/۷ درصد) دوطرفه بود. شکایت اصلی در ۵۴ بیمار، بیرون‌زدگی چشم (۹۰ درصد) و متوسط آن ۲±۵/۳ میلی‌متر بود. در چشم مبتلای ۳۵ بیمار (۵۸/۳ درصد)، هیپروپی ۰/۵ تا ۱۰ دیوپتر بالاتر از چشم مقابل دیده شد. علایم نوروپاتی فشارنده در ۲۴ نفر (۴۰ درصد) وجود داشت. ۴۹ بیمار (۸۱/۷ درصد) تحت اربیتوتومی لترال، ۷ مورد (۱۱/۷ درصد) مدیال ترانس کوتانیوس، ۳ نفر (۵ درصد) اینفریور ترانس کونژنکتیوال و یک مورد (۱/۶ درصد) هم‌زمان مدیال و لترال اربیتوتومی قرار گرفتند. در ۱۶ بیمار، همانژیوم کاورنوس از ناحیه پری‌اربیت خارج شد که متوسط سن آن‌ها ۱۵/۱±۳۱/۶ سال بود (محدوده سنی ۵۶-۷ سال). یازده بیمار (۶۸/۶ درصد) زن و ۵ بیمار (۳۱/۲ درصد) مرد بودند که در نیمی از بیماران چشم راست و در نیمی دیگر، چشم چپ درگیر بود. شکایت اصلی بیماران وجود توده در اطراف چشم بود. تمام تومورها به راحتی و بدون پارگی کپسول خارج شدند. پس از عمل در ۴ بیمار (۶/۷ درصد) تغییرات پلک و ضعف عضلات خارج چشمی به صورت گذرا بروز کرد که تمام این موارد خود به خود بهبود یافتند.
نتیجه‌گیری: استفاده از تکنیک دکولاسیون با انگشت بدون گرفتن تومور با وسیله برای خروج تومور در هر نوع برش پوستی یا مخاطی، روشی کم‌عارضه و سریع می‌باشد، زیرا با آسیب بافتی کم و کاهش مدت زمان مرحله خارج کردن تومور همراه است.
واژه‌های کلیدی: همانژیوم کاورنوس حدقه-
متن کامل [PDF 532 kb]   (196 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: چشم پزشکی


XML   English Abstract   Printدوره 22، شماره 3 - ( 1-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها