:: دوره 22، شماره 3 - ( 1-1396 ) ::
جلد 22 شماره 3 صفحات 225-218 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر اریتروپویتین به عنوان درمان مکمل در نوروپاتی عصب بینایی ناشی از متانول
دکتر محمد پاکروان، دکتر حامد اسفندیاری، دکتر نسرین سنجری، دکتر الهام قهاری، دکتر کیانا حسن‌پور
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی- تهران- ایران
چکیده:   (1150 مشاهده)
هدف: بررسی تاثیر تزریق داخل وریدی اریتروپویتین در ترکیب با تزریق داخل وریدی استرویید سیستمیک و درمان رایج در بیماران مبتلا به نوروپاتی عصب بینایی ناشی از متانول.  
روش پژوهش: این مطالعه به روش آینده‌نگر و مداخله‌ای بر روی ۱۱ بیمار مبتلا به نوروپاتی عصب بینایی ناشی از مسمومیت با متانول (طی دو هفته از شروع مسمومیت) صورت گرفت. بیماران اریتروپویتین (EPO) ۱۰.۰۰۰ واحد از امپول Eprex هر ۱۲ ساعت به مدت سه روز دریافت کردند. علاوه بر EPO، این بیماران درمان متداول شامل متیل پردنیزولون ۵۰۰ میلی‌گرم هر ۱۲ ساعت به صورت وریدی به مدت ۵ روز و در ادامه قرص پردنیزولون ۱ میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم به مدت دو هفته دریافت کردند. این افراد با ۱۱ بیمار به عنوان گروه شاهد تاریخی که درمان مشابه به جز EPO دریافت کرده بودند، از نظر نتایج بینایی (بهترین حدت بینایی اصلاح شده (BCVA)، ضخامت لایه عصبی اطراف عصب (Peripapillary retinal nerve fiber layer) PRNFLT) و میانگین انحراف در میدان بینایی (Mean deviation, MD) مقایسه شدند. تحلیل آماری با استفاده از نرم‌افزار SPSS ویرایش ۲۱ صورت گرفت.
یافته‌ها: میانگین BCVA در هر دو گروه به صورت معنی‌داری بهبود یافت. در گروه EPO میانگین BCVA از ۰/۵۵±۲/۹۳ لوگمار در بدو مراجعه به ۱/۱۶±۱/۷۵ لوگمار در ماه سوم به صورت معنی‌داری افزایش یافت (۰/۰۰۱P<). در گروه شاهد، BCVA بیماران در زمان مراجعه به صورت معنی‌داری بهتر بود (۰/۶۸±۲/۶۵ لوگمار در مقابل ۰/۵۵±۲/۹۳ لوگمار، ۰/۰۰۱=P) با این حال BCVA بیماران گروه شاهد در پی‌گیری نهایی از گروه EPO بدتر بود (۰/۷۵±۲/۱۹ لوگمار در مقابل ۱/۱۶±۱/۷۵ لوگمار، ۰/۰۱۲=P). میانگین PRNFLT در گروه EPO ۳۴±۱۳۱ میکرون در زمان مراجعه بود. تنها ۳ بیمار در گروه شاهد در زمان مراجعه OCT اطراف عصب داشتند که میانگین آن ۲۴±۱۸۷ میکرون بود. بیماران این گروه در آخرین پی‌گیری میانگین PPOCT معادل ۶±۵۳ میکرون داشتند که این میزان به صورت معنی‌داری نازک‌تر از گروه EPO در ماه اول پی‌گیری بود (۲۶±۷۷ میکرون).
نتیجه‌گیری: اریتروپویتین می‌تواند به صورت مکمل در درمان نوروپاتی عصب بینایی ناشی از متانول (Methanol Toxic Optic Neuropathy, MTNO)  به کار رود. مطالعات با حجم نمونه بیش‌تر جهت سنجش کارایی EPO می‌تواند به نتیجه‌گیری بهتر کمک کند. علاوه بر آن، یک مطالعه مداخله‌ای مقایسه‌ای برای انواع مختلف درمان می‌تواند نشان دهد که آیا EPO به تنهایی یا به صورت ترکیبی با استرویید اثر بیش‌تری در درمان MTON دارد.
واژه‌های کلیدی: اریتروپویتین- توکسیک نوروپاتی
متن کامل [PDF 248 kb]   (193 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: چشم پزشکی


XML   English Abstract   Printدوره 22، شماره 3 - ( 1-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها