:: دوره 22، شماره 3 - ( 1-1396 ) ::
جلد 22 شماره 3 صفحات 232-226 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه پروفایل Wavefront Optimized و Topography-Guided Customized Ablation برای اصلاح نزدیک‌بین آستیگماتیسم مرکب: یک کارآزمایی بالینی تصادفی آینده‌نگر
آزاده تاج آباد، غزاله برادران رفیعی، دکتر محمدمهدی صدوقی، دکتر محمد آقازاده امیری ، دکتر آذین آشناگر
دانشکده توانبخشی- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی- تهران- ایران
چکیده:   (1350 مشاهده)
هدف: مقایسه نتایج بینایی بین دو روش جراحی   Wavefront Optimized((WFO و  Topography-guided Customized Ablation (T-CAT) برای اصلاح نزدیک‌بین آستیگماتیسم مرکب.
روش پژوهش: در این کارآزمایی بالینی آینده‌نگر دوسوکور، ۴۰ چشم (۲۱ بیمار) نزدیک‌بین آستیگماتیسم مرکب وارد مطالعه شدند. عیب انکساری نزدیک‌بینی، یک الی هشت دیوپتر و آستیگماتیسم، یک الی سه دیوپتر در نظر گرفته شد. چشم‌های بیماران به صورت مستقل و تصادفی در دو گروه WFO و T-CAT قرار گرفتند. کلیه جراحی‌ها با لیزر Allegretto WaveLight® EX۵۰۰ صورت پذیرفت. حدت بینایی، رفرکشن، ابیراهی‌های قرنیه‌ای و چشمی و آسفریسیته قرنیه در بیماران قبل و شش ماه پس از جراحی اندازه‌گیری شد و نتایج بین دو گروه مقایسه گردید.
یافته‌ها: شش ماه پس از عمل جراحی، حدت بینایی با بهترین تصحیح بین دو گروه مشابه بود. میانگین معادل‌کروی قبل از عمل ۱/۷±۴/۳۳- دیوپتر و ۱/۶۱±۴/۱۳- دیوپتر (۰/۵۲۸=P) و شش ماه بعد از عمل ۰/۱۴±۰/۰۶- دیوپتر و ۰/۰۹±۰/۰۴- دیوپتر (۰/۵۸۶=P) در گروه‌های WFO و T-CAT بود. . در روش T-CAT، بافت استرومایی کم‌تری نسبت به WFO برداشته شد (۰/۹۶۹P=). تفاوت معنی‌داری بین ابیراهی‌های قرنیه‌ای رده سوم و چهارم زرنیکه بین دو گروه قبل و پس از عمل وجود نداشت (۰/۰۵<P) . ابیراهی کروی قرنیه در هر دو روش بعد از عمل افزایش یافت. این افزایش در گروه WFO بیش‌تر بود (۰/۷۹۸=P). ابیراهی‌های رده بالا چشمی (در مردمک ۶ میلی‌متر)  از ۰/۱۴±۰/۳۵ میکرومتر و ۰/۱۱±۰/۳۵ میکرومتر (۰/۴۹۶=P) به ۰/۱۵±۰/۵۲ میکرومتر و ۰/۱۶±۰/۴۹ میکرومتر (۰/۷۸۶=P) به ترتیب در گروه‌های WFO و T-CAT افزایش یافت. بعد از عمل، آسفریسیتی قرنیه در دو گروه افزایش یافت که این افزایش درگروه WFO بیش‌تر بود (۰/۶۷۹=P).
نتیجه‌گیری: نتایج درمان WFO و T-CAT برای اصلاح نزدیک‌بین آستیگماتیسم مرکب با لیزر اگزایمر Allegretto یکسان بود، اگرچه روش T-CAT ابیراهی‌های رده بالای کم‌تری را القا می‌کند.
واژه‌های کلیدی: نزدیک‌بین آستیگماتیسم مرکب، ابیراهی کروی قرنیه
متن کامل [PDF 211 kb]   (263 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: چشم پزشکی


XML   English Abstract   Printدوره 22، شماره 3 - ( 1-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها