:: دوره 23، شماره 1 - ( 7-1396 ) ::
جلد 23 شماره 1 صفحات 6-12 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تغییرات میدان بینایی پس از عمل ترابکولکتومی در بیماران مبتلا به گلوکوم
دکتر محمد پاکروان، منیرسادات مصطفوی ، دکتر حامد اسفندیاری، دکتر مهدی یاسری
کارشناس ارشد بینایی‌سنجی- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی- تهران- ایران ‌
چکیده:   (425 مشاهده)
هدف: بررسی تغییرات میدان بینایی پس از عمل ترابکولکتومی در بیماران مبتلا به گلوکوم
روش پژوهش: در این مطالعه گذشته‌نگر، ۱۶۶ چشم از ۱۶۶ فرد مبتلا به گلوکوم (میانگین سنی ۱۷/۹±۵۳/۲ سال) که تحت عمل ترابکولکتومی با میتومایسین C قرار گرفته بودند، بررسی شدند. بیماران در دوره‌های متوالی و به طور متوسط طی چهار سال مورد پی‌گیری قرار گرفتند. در هر دوره از معاینات، میدان بینایی، فشار چشم، حداکثر حدت بینایی با حداکثر تصحیح اپتیکی و معادل‌کروی عیب انکساری، هم‌چنین عصب بینایی و شبکیه بیماران ارزیابی گردید. در پایان، اطلاعات بیماران قبل و پس از عمل مورد مقایسه قرار گرفتند.
یافته‌ها: میانگین فشار چشم قبل از عمل ۶±۱۹ میلی‌متر جیوه بود که بعد از عمل به ۵±۱۳ میلی‌متر جیوه رسید. میانگین حداکثر حدت بینایی با حداکثر تصحیح اپتیکی بر حسب لوگمار قبل از عمل ۰/۲۵±۰/۱ در مقایسه با میانگین آن بعد از عمل با کاهش معنی‌دار به ۳۶/۰±۲۳/۰ رسید. میانگین Mean Deviation (MD) بر حسب دسی‌بل از ۷/۳۶±۶/۶۸-- به ۷/۹۶±۹/۱۴- و میانگین Visual Field Index (VFI) بر اساس درصد از ۲۱/۸۸±۸۲/۶۲ به ۲۴/۵۳±۷۶/۴۶ تغییر یافته بودند. میانگین مقیاس Pattern Standard Deviation (PSD) از ۳/۵±۵/۱۹ به ۳/۷۴±۶/۱۱ دسی‌بل افزایش داشت.
نتیجه‌گیری: به‌رغم انجام عمل ترابکولکتومی و کاهش فشار داخل چشمی، آسیب عصب به صورت پیش‌رونده ادامه دارد. این موضوع بر اهمیت معاینه عصب بینایی و میدان بینایی بعد از عمل جراحی تاکید می‌کند.
واژه‌های کلیدی: ترابکولکتومی، گلوکوم، میدان بینایی
متن کامل [PDF 1119 kb]   (152 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: چشم پزشکی


XML   English Abstract   Printدوره 23، شماره 1 - ( 7-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها