:: دوره 23، شماره 1 - ( 7-1396 ) ::
جلد 23 شماره 1 صفحات 6-12 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تغییرات میدان بینایی پس از عمل ترابکولکتومی در بیماران مبتلا به گلوکوم
دکتر محمد پاکروان، منیرسادات مصطفوی، دکتر حامد اسفندیاری، دکتر مهدی یاسری
کارشناس ارشد بینایی‌سنجی- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی- تهران- ایران ‌
چکیده:   (526 مشاهده)
هدف: بررسی تغییرات میدان بینایی پس از عمل ترابکولکتومی در بیماران مبتلا به گلوکوم
روش پژوهش: در این مطالعه گذشته‌نگر، ۱۶۶ چشم از ۱۶۶ فرد مبتلا به گلوکوم (میانگین سنی ۱۷/۹±۵۳/۲ سال) که تحت عمل ترابکولکتومی با میتومایسین C قرار گرفته بودند، بررسی شدند. بیماران در دوره‌های متوالی و به طور متوسط طی چهار سال مورد پی‌گیری قرار گرفتند. در هر دوره از معاینات، میدان بینایی، فشار چشم، حداکثر حدت بینایی با حداکثر تصحیح اپتیکی و معادل‌کروی عیب انکساری، هم‌چنین عصب بینایی و شبکیه بیماران ارزیابی گردید. در پایان، اطلاعات بیماران قبل و پس از عمل مورد مقایسه قرار گرفتند.
یافته‌ها: میانگین فشار چشم قبل از عمل ۶±۱۹ میلی‌متر جیوه بود که بعد از عمل به ۵±۱۳ میلی‌متر جیوه رسید. میانگین حداکثر حدت بینایی با حداکثر تصحیح اپتیکی بر حسب لوگمار قبل از عمل ۰/۲۵±۰/۱ در مقایسه با میانگین آن بعد از عمل با کاهش معنی‌دار به ۳۶/۰±۲۳/۰ رسید. میانگین Mean Deviation (MD) بر حسب دسی‌بل از ۷/۳۶±۶/۶۸-- به ۷/۹۶±۹/۱۴- و میانگین Visual Field Index (VFI) بر اساس درصد از ۲۱/۸۸±۸۲/۶۲ به ۲۴/۵۳±۷۶/۴۶ تغییر یافته بودند. میانگین مقیاس Pattern Standard Deviation (PSD) از ۳/۵±۵/۱۹ به ۳/۷۴±۶/۱۱ دسی‌بل افزایش داشت.
نتیجه‌گیری: به‌رغم انجام عمل ترابکولکتومی و کاهش فشار داخل چشمی، آسیب عصب به صورت پیش‌رونده ادامه دارد. این موضوع بر اهمیت معاینه عصب بینایی و میدان بینایی بعد از عمل جراحی تاکید می‌کند.
واژه‌های کلیدی: ترابکولکتومی، گلوکوم، میدان بینایی
متن کامل [PDF 1119 kb]   (212 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: چشم پزشکی


XML   English Abstract   Printدوره 23، شماره 1 - ( 7-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها