:: دوره 23، شماره 1 - ( 7-1396 ) ::
جلد 23 شماره 1 صفحات 13-21 برگشت به فهرست نسخه ها
نتایج کوتاه‌مدت ترابکولکتومی همراه با تزریق زیرتنون میتومایسین ‌C‌ در مقایسه با روش متداول
دکتر محمدمهدی حاتمی، دکترمحمد پاکروان، دکتر شاهین یزدانی، دکترآزاده دوزنده، دکتر مهدی یاسری
فلوشیپ گلوکوم- چشم‌پزشک- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی- تهران- ایران
چکیده:   (526 مشاهده)
هدف: مقایسه نتایج کوتاه‌مدت تزریق زیر تنون میتومایسین C (MMC: Mytomycin C) با روش معمول استفاده از اسفنج آغشته به آن، حین عمل ترابکولکتومی.
روش‌ پژوهش: در این کارآزمایی بالینی تصادفی‌، ۸۰ بیمار مبتلا به گلوکوم زاویه باز در دو گروه به صورت تصادفی قرار گرفتند؛ برای گروه اول، ترابکولکتومی همراه با تزریق زیرتنون MMC ۰/۰۱ درصد به میزان ۰/۱ میلی‌لیتر و برای گروه دوم ترابکولکتومی به روش معمول با استفاده از اسفنج آغشته به MMC ۰/۰۲ درصد انجام شد. بیماران در ماه‌های ۱، ۳ و ۶ پس از جراحی، معاینه شده و تغییرات فشار چشم (IOP)، تغییرات تعداد سلول‌های اندوتلیال (ECC) و شکل بلب با استفاده از مقیاس سنجش ظاهری بلب ایندیانا (IBAGS) در دو گروه، مورد مقایسه قرار گرفتند. فشار چشم (IOP: intraocular pressure) در بازه ۱۵-۶ میلی‌مترجیوه در ماه ۶ بدون دارو به‌عنوان موفقیت کامل و با دارو به‌عنوان موفقیت قابل قبول تعریف گردید.
یافته‌ها: میانگین IOP پیش از جراحی در گروه ۱، ۵/۱±۲۱/۸ میلی‌متر جیوه بود که در آخرین معاینه به ۳/۷±۱۰/۳ میلی‌مترجیوه کاهش یافت (۰/۰۱P<). این مقادیر در گروه ۲، به ترتیب ۵/۲±۲۲/۴ و ۲/۷±۱۰/۱ میلی‌متر جیوه بود (۰/۰۰۱P<). میزان موفقیت کامل در گروه‌های یک و دو به ترتیب ۸۲/۵ و ۸۷/۵ درصد محاسبه شد (۰/۵۲۶P=). در معاینه ماه ۶، بلب‌ها در گروه ۱ عموماً پهن‌تر کم ارتفاع‌تر و دارای عروق کم‌تری بودند (P به ترتیب ۰۴/۰، ۰۰۱/۰ و ۰۰۱/۰<). تعداد سلول‌های اندوتلیال در معاینه نهایی به صورت چشمگیری تغییر نیافت (۰/۸۷۱P=).
نتیجه‌گیری: تزریق زیرتنون MMC حین ترابکولکتومی، جایگزینی ایمن و موثر برای روش متعارف اسفنج آغشته به MMC بوده و شکل بلب حاصل از آن نیز، مطلوب‌تر است.
واژه‌های کلیدی: ترابکولکتومی- تزریق زیر تنون- مورفولوژی بلب- میتومایسین ‌C
متن کامل [PDF 1101 kb]   (184 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: چشم پزشکی


XML   English Abstract   Printدوره 23، شماره 1 - ( 7-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها