:: دوره 24، شماره 3 - ( بهار 1398 ) ::
جلد 24 شماره 3 صفحات 135-145 برگشت به فهرست نسخه ها
دلایل شرکت چشم‌پزشکان در برنامه‌های آموزش مداوم
دکتر سلیمان احمدی، دکتر سید علی‌اکبر فقیهی، دکتر سپهر فیضی، معصومه کلانتریون
چکیده:   (853 مشاهده)
هدف: امروزه آموزش مداوم در کشورهای پیش‌رفته و در حال توسعه به عنوان یکی از راه حل‌های موجود برای اصلاح و تغییر عملکرد پزشکان مورد پذیرش قرار گرفته است. در این فرایند، پزشکان با درمان‌های جدید و موثرتر آشنا شده و به انجام آن تشویق می‌گردند. در مطالعه کیفی حاضر تلاش شده تا دلایل شرکت چشم‌پزشکان در برنامه‌های آموزش براساس تجارب ایشان نشان داده شود.
روش پژوهش: این پژوهش، یک مطالعه کیفی و به روش تحلیل محتوا می‌باشد که با مشارکت 12 نفر شامل 7 چشم‌پزشک فوق‌تخصص و 5 چشم‌پزشک متخصص صورت گرفت. داده‌ها با استفاده از مصاحبه‌های نیمه ساختاریافته و مشاهده در عرصه، جمع‌آوری شده و با روش گراهامن 2004 تحلیل گردیدند.
یافته‌ها: براساس تجارب مشارکت‌کنندگان مفاهیم نهادینگی، عوامل انگیزشی و موانع شرکت در برنامه‌ها، درون‌مایه اصلی "زمینه‌های مشارکت چشم‌پزشکان در برنامه‌های آموزش مداوم " را تشکیل دادند. پذیرش برنامه، تنوع در شیوه‌های آموزشی و کسب مرجعیت علمی بیانگر نهادینه شدن برنامه‌ها و عوامل درون فردی، برنامه‌ای و نقش فرهنگ چشم‌پزشکی بیان‌کننده موانع شرکت در برنامه‌ها می‌باشد. 
نتیجه‌گیری: با وجود نهادینه شدن برنامه‌های آموزش مداوم عواملی مانند عوامل درون‌فردی، برنامه‌ای و نقش فرهنگ چشم‌پزشکان در تضعیف انگیزه آنان برای شرکت اثرگذار بوده است. تاکید مطالعه حاضر، افزایش تعاملات بین ارایه‌دهندگان و مخاطبین اصلی برنامه (چشم‌پزشکان) بود به  طوری که پیشنهاد می‌گردد برای افزایش شرکت چشم‌پزشکان در برنامه‌ها، از حضور ایشان به عنوان مدرس و مشاور طراحی و تعیین محتوای برنامه‌های آموزش مداوم چشم‌پزشکی استفاده گردد.
واژه‌های کلیدی: برنامه آموزش مداوم پزشکی- تحلیل محتوا- چشم‌پزشک- مطالعه کیفی
متن کامل [PDF 396 kb]   (169 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: چشم پزشکی


XML   English Abstract   Printدوره 24، شماره 3 - ( بهار 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها