:: دوره 19، شماره 2 - ( 10-1392 ) ::
جلد 19 شماره 2 صفحات 129-136 برگشت به فهرست نسخه ها
معرفی تابلوی E لگاریتمی جهت سنجش بینایی در فواصل مختلف
دکتر بهروز مالکی، دکتر عباس ریاضی
دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌اله
چکیده:   (20468 مشاهده)

هدف: حرف E یک حرف مورد استفاده در طراحی و ساخت چارت‌های حدت بینایی است که معمولا برای افراد بی‌سواد و کسانی که قادر به خواندن حروف لاتین نیستند به کار می‌رود. متاسفانه اکثر تابلوهای E مورد استفاده در داخل کشور، فاقد معیارهای مورد نیاز برای یک چارت حدت بینایی می‌باشند. چارت‌های موجود، با اشکال مختلف و برای یک فاصله ثابت (4 یا 6 متر) طراحی شده و در اکثر این چارت‌ها تعداد حروف در هر خط متفاوت است. لذا به طراحی یک چارت استاندارد که واجد شرایط لازم و قابل استفاده در هر فاصله باشد نیاز است. این مقاله به معرفی و توصیف یک چارت جدید می‌پردازد.

روش پژوهش: در ابتدا اپتوتایپ E به کمک نرم‌افزار Corel draw@ طراحی شد. در این چارت مقیاس لوگمار (LogMAR) مورد استفاده قرار گرفت، به طوری که مقدار کاهش اندازه اپتوتایپ‌ها در ردیف‌های مختلف برحسب پله‌های 1/0 لگاریتم در نظر گرفته شد. این چارت شامل 13 ردیف می‌باشد که در هر ردیف 5 حرف قرار دارد. فاصله هر حرف در هر ردیف برابر پهنای همان حرف است. فاصله عمودی هر ردیف برابر با ارتفاع حرف در ردیف پایینی است. چارت بر روی کاغذ و با کنتراست 100 درصد چاپ شده است.

یافته‌ها: این چارت با چارت‌های استاندارد موجود مانند  Bailey-Lovie, ETDRS و McMonnies امکانات مشابهی دارد. به کمک جدولی که در پایین چارت تعبیه شده، می‌توان آن را در فواصل دیگری غیر از شش متر نیز به کار برد. جدول دیگری در پایین چارت جهت تبدیل مقیاس لگاریتمی به مقیاس اسنلن (متر یا فوت) در نظر گرفته شده است.

نتیجه‌گیری: چارت حاضر در معاینات روزمره و نیز در طرح‌های پژوهشی جهت سنجش بینایی افراد عادی و یا بیماران کم‌بینا و بی‌سواد قابل استفاده می‌باشد.

· مجله چشم‌پزشکی بینا 1392؛ دوره 19، شماره2: 136-129.

متن کامل [PDF 281 kb]   (6750 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: چشم پزشکی


XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 2 - ( 10-1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها